Aktivity na bazénu 

  

Na bazén chodíme tak, že se scházíme ve vstupní hale 15 minut před začátkem. Časy a místo najdeš v přehledu akcí.

Pro potápěče, který se chce potápění věnovat více, než jednou za rok na dovolené, je důležité navštěvovat pokud možno pravidelně bazén a trénovat. Výsledkem je pak lepší kondice, menší spotřeba vzduchu a hlavně v případě nehody i zažitá znalost některých dovedností.

Co se dá dělat bez přístroje pouze s ABC? Například:

PKP šestiboj

  1. Nohy - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk ŠraierNOHY - 10 bazénů (25 m) plavat po hladině pouze nohama (ruce natažené vpřed, kraulové nohy, dýchá se šnorchlem, na koncích se pokuste o obrat kotrmelcem)
  2. Ruce - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk ŠraierRUCE - 4 bazény (25 m) plavat po hladině pouze rukama (kraulové ruce, nohy roztažené do V, ploutve netahat za sebou, ale brzdit jimi, děláte to dobře, když vás po těch 4 bazénech bolí ruce)
  3. Čas - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk ŠraierČAS - libovolným způsobem přeplavat bazén (25 m) po hladině (nejlépe kraulové nohy i ruce, pravidelně se dýchat šnorchlem) a potom (klidně po krátké zastávce) zpátky pod hladinou. Nejprve se dotkněte stěny a až potom se vynořte. Toto celé nesmí trvat déle než 90 sekund. A hlavně na začátku dalšího intervalu musíte zahájit cvik znova. Celkem pětkrát, důležité je zachovat rytmus, pokud nedokážete podplavat celý bazén, vynořte se dříve, ale plavte a dodržte časový limit. (Vynoření dříve neplatí pro splnění vstupní podmínky kurzů)
  4. Dýchání - model Filip Hajník, Zdeněk Šraier, Tomáš Sládek, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk ŠraierDÝCHÁNÍ - u schůdků, u stupátka nebo u tyče střídavě 30 sekund pod vodou a 30 sekund nad vodou. Po osmi až deseti cyklech místo vynoření (po uplynutí 30 s pod vodou) vydechnout a plavat pod vodou na druhou stranu bazénu (25 m).
  5. Taxi - model Filip Hajník, Zdeněk Šraier, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk ŠraierTAXI - ve dvojicích, jeden se zanoří a zůstane nehybný u kraje pod vodou. Po něm se zanoří druhý, zezadu ho chytne rukama za boky a odtlačí ho pod vodou na druhou stranu bazénu (12 m). Na druhé straně se po dotyku stěny pod vodou vystřídají a zopakují to bez vynoření na druhou stranu.
    Taxi - model Filip Hajník, Zdeněk Šraier, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk Šraier
  6. Opruz - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk ŠraierOPRUZ - sestoupit na dno bazénu, sundat si ploutve a masku, zanechat je na dně a vystoupit. Po vydýchání opět sestoupit na dno, nasadit si masku, vylít z ní vodu, nasadit si ploutve a vystoupit.
    Opruz - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk Šraier
    Opruz - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk Šraier
    Opruz - model Filip Hajník, kamera Aleš Zbořil, režie Zdeněk Šraier

Vylévání masky

Zanořte se na nádech buď se zátěží nebo někde, kde se můžete zachytit, třeba u schůdků. Sundejte si zcela z hlavy masku před sebe. Nasaďte ji zpět na obličej a vyfoukněte zcela vodu. Ukažte kolegovi OK. Opět masku sundejte zcela před sebe. Zase ji nasaďte a vyfoukněte. Ukažte kolegovi OK. A tak pokračujte stále dokola, dokud Vám vystačí vzduch. Na jeden nádech se dá maska vyfouknout 6x. (Nedokonale vyfouknuté masky nelze započítat. I poslední cyklus před vynořením musí skončit prázdnou maskou.)

Co se dá dělat s přístrojem? Například:

Skupinové společné dýchání

Na dno, nejlépe ke kanálku, aby bylo možné se držet, se stoupí jeden potápěč a položí na dno přístroj. Za chvilku se k němu připojí další a dýchají společně z jedné automatiky. Když si automatiku 5x vystřídají, přidá se třetí. Automatika putuje v kruhu. Po dalších pěti nádeších se přidá čtvrtý. Tak se přidávají další potápěči do té doby, než to někdo pokazí a vystoupí na hladinu. Pozor, při výstupu na hladinu je třeba dbát na správné vydechování, jinak hrozí barotrauma plic.
Pokud se dobře pamatuji, podařilo se nám ustálit dýchání v šesti lidech.

Dotazy a připomínky posílejte na